W końcu nadeszło lato. Nawet w nocy jest tropikalnie ciepło. Zwiększone nocne pocenie się nie jest teraz rzadkością. Mimo upałów większość ludzi nie obywa się bez kołdry, aby mogła jak najlepiej wchłaniać płyny ustrojowe, takie jak pot. Ale jak często należy zmieniać pościel latem i co w ogóle należy brać pod uwagę przy jej praniu?
Pościel jest idealną pożywką dla bakterii i roztoczy
Każdej nocy człowiek traci średnio 1,5 litra wilgoci, która gromadzi się wraz z włosami i płatkami skóry w pościeli, kołdrze i poduszkach oraz w materacu. Zwłaszcza ciepłe noce sprzyjają powstawaniu potu w nocy, tak że latem wydziela się go znacznie więcej. Fizyczne pozostałości i ciepły, wilgotny klimat w łóżku tworzą idealną pożywkę dla bakterii, zarazków i roztoczy. Czy wiesz, że w jednym gramie kurzu domowego znajduje się około 15.000 roztoczy? W związku z tym musimy przyjąć, że w jednym łóżku znajduje się około 10 milionów roztoczy.
Zalecana jest regularna zmiana bielizny pościelowej
Ponieważ odchody niektórych gatunków roztoczy mogą wywoływać reakcje alergiczne, astmę lub świerzb u ludzi, zaleca się regularną zmianę pościeli, aby zapewnić zdrowy sen. Według badań National Sleep Foundation konsumenci w Polsce szczególnie długo nie zmieniają pościeli, a 40 procent ankietowanych robi to najwcześniej po 3 tygodniach lub później. Zaleca się zmieniać pościel maksymalnie co 14-dni.
Jednak ze względu na zwiększoną produkcję nocnego potu latem, ze względów higienicznych, pościel powinna być zmieniana co tydzień. Alergicy, ludzie którzy śpią rozebrani, którzy pocą się dużo lub którzy wpuszczają zwierząt domowych do łóżka muszą prać pościel raz na tydzień. Po przeziębieniu lub innych chorobach należy zawsze zmienić pościel.
Przy okazji: Nie tylko regularna zmiana pościeli jest ważna dla eliminacji bakterii i roztoczy, ale również prawidłowe jej pranie!
Jak prawidłowo prać bieliznę pościelową:
Aby zapobiec niepożądanym odbarwieniom, zawsze pierz pościel oddzielnie, a nie z innymi elementami odzieży.
Wywróć pościel na lewą stronę, aby chronić kolory i nadruki.
Zapnij wszystkie suwaki i guziki.
Standardowe zabrudzenia pościeli można prać w temperaturze 40 stopni.
Natomiast bakterie i roztoczy są całkowicie zniszczone dopiero w temperaturze 60 stopni.
Pościel z białej bawełny można prać w temperaturze 95 stopni i wirować przy 1400 obrotach.
Wybierz program prania delikatnego dla tkanin syntetycznych lub np. bielizny pościelowej z lnu lub jedwabiu.
Wskazówka: Przed każdym praniem dokładnie zapoznaj się z etykietami dotyczącymi pielęgnacji!
Płynny środek do prania kolorów jest odpowiedni do kolorowej bielizny pościelowej.
Jasne lub białe pranie najlepiej prać z użyciem proszku do prania.
Najlepiej nie używać płynu do płukania tkanin: jest on szkodliwy dla środowiska, może powodować bóle głowy podczas zasypiania z powodu intensywnego zapachu i zmniejszają chłonność pościeli.
Pościel zostanie optymalnie wyczyszczona tylko wtedy, gdy bęben nie będzie przeciążony.
Na górze bębna zawsze powinna być przestrzeń szerokości dłoni.
Jeśli chcesz się upewnić, że Twoja pościel jest naprawdę wolna od zarazków, możesz dodać do prania środek dezynfekujący. Szczególnie w przypadku bielizny pościelowej, której nie można prać w temperaturze 60 stopni, zaleca się stosowanie środków dezynfekujących.
Pościel z bawełny, lnu lub satyny można zazwyczaj bez problemu suszyć w suszarce.
Jedwabnej bielizny pościelowej nie należy wkładać do suszarki.
W lecie pościel szczególnie dobrze schnie i jest przyjazna dla środowiska na zewnątrz!
Wskazówka: Regularnie odkurzaj materac lub pokrowiec na materac, aby usunąć roztocza i martwe płatki skóry, a co 2 lata czyść łóżko i poduszki. Również materace, poduszki i koce nie powinny być używane dłużej niż 10 lat!
Higieniczne pranie i prasowanie tekstyliów domowych, takich jak: pościel, poduszki, kołdry, kocyki, firanki itd. zamów u nas.
Prasowalnia.pl dba o jakość Twojego snu!